Цього року 14 березня відзначається Всесвітній день нирки. Його мета – привернути увагу суспільства до нефрологічних захворювань, підвищити обізнаність про те, як функціонують нирки, та як здійснювати профілактику їх захворювань.
Нирки щодня перекачують понад 200 літрів крові, внаслідок чого утворюється від 1 до 2 літрів сечі на добу. Вони працюють як фільтр, видаляючи відходи та зайву рідину з організму, а також як регулятор вмісту солі в організмі. Нирки також виробляють гормоноподібні речовини, які регулюють різні функції організму. Ренін – одна із таких речовин (хоча з біохімічної точки зору це фермент, а не гормон), який регулює кров’яний тиск.
До факторів ризику захворювання нирок належать діабет, високий кров’яний тиск, вік 60 років та старше. Також неправильний спосіб життя, шкідливе харчування, фізичні перевантаження – «удар» для здоров’я нирок.
Одним з перших симптомів перебоїв в роботі нирок можуть бути появи набряків і зміни кольору, запаху та кількості сечі. При захворюваннях нирок часто може турбувати біль в попереку. Безпричинна слабкість, швидка стомлюваність, головні болі, незначно підвищена температура тіла теж можуть говорити про розвиток ниркових захворювань.
Хвороби нирок мають серйозні наслідки й часто не проходять безслідно, тому важливо дотримуватись правил профілактики. Перш за все, варто позбавитись шкідливих звичкок та внормалізувати харчування, а також додати рухової активності. Крім того, варто контролювати артеріальний тиск, пити достатню кількість води та періодично відвідувати вашого сімейного лікаря з профілактичною метою.