Івано-Франківські медики надважкими зусиллями врятували трьохрічну дитину від правцю (bit.ly/3NteeHl). Але, у 2023 році, коли розвиток науки і технології дозволяє запускати космічний туризм, а орки з півночі пішли війною на наші землі, коли існує вакцинація від цієї хвороби – цей випадок більше нагадує історію з часів Середньовіччя.
Цей допис – не про історію дитини, яку врятували титанічні зусилля лікарів. Це – пост-нагадування про важливість вакцинації дітей та дорослих.
У 2020 році ми писали, що саме буде з організмом, якщо захворіти правцем. Це захворювання було у списку «лідерів» по важкості перебігу. Отже, моделюємо з епітетами та так, щоб читати було цікаво:
Токсин, який виділяють збудники правцю (анаеробна бактерія Clostridium tetani), викликають неконтрольоване скорочення м’язів, настільки сильне, що у людини ламається хребет.
Якщо нещеплена новонароджена дитина захворіла на правець, то вона – потенційний труп. Якщо ви проти вакцин і захворіли, то вам з 80% ймовірністю теж можна писати заповіт або, якщо пощастить – купувати інвалідний візок. Лікування теоретично є, треба всього лише вчасно ввести сироватку, тоді ймовірність померти досягне якихось жалюгідних 50%.
Ще один факт про правець: давня гіпотеза про те, що їм можна захворіти лише якщо отримати складну рану з сильним забрудненням, виявилась невірною. Як виявилося, досить мати невелику подряпину і побігати по травичці, щоб захворіти. Діти, які цілий день сидять вдома в соціальних мережах і не виходять на вулицю, напевно в безпеці, але це не точно.
Хороша новина в тому, що вакцинація дає 100% гарантію захисту від правця, це чи не єдина вакцина з такими показниками ефективності. Друга хороша новина в тому, що на основі вакцини від правця роблять щеплення і від інших хвороб (це дуже спрощено) – кашлюку, дифтерії та інших. Таким чином, вакцинація від перерахованих хвороб додасть вам захист від правця бонусом.
У бідних країнах дітям щеплення від дифтерії, правця, і кашлюку дають у вигляді вакцини АКДП, яка захищає одразу від трьох хвороб. У багатих – дають у вигляді вакцини вартістю від 100 євро (придбаної за гроші батьків, а не держави) а-ля Інфанрікс гекса, яка на додаток до цих трьох хвороб включає в себе ще гепатит Б, поліомієліт, HIB (гемофільна інфекція).
Найсумніше для нас усіх, що АКДП спеціально зроблена так, щоб викликати побічні ефекти. 95% слізних відгуків про побічні явища вакцин – це про АКДП. У цьому винен цільноклітинний компонент вакцини, який спеціально зроблений так, щоб “драконити” імунну систему. Це як вмочати котика мордочкою в калюжку сечі, яку він наробив, щоб навчити його НЕ мочитися там, де йому забагнеться, а в лоток.
Який висновок можемо зробити з нашого чергового лонгріду? Все просто: вакцинуйтесь, щоб захистити життя!