Наша історія

Коломийський міський центр первинної медико-санітарної допомоги: маленька історія великого успіху

Коломия – мальовниче прикарпатське місто, розміщене на лівому березі річки Прут. Це вузол залізничних і автомобільних шляхів, її населення – більше 61 тисячі мешканців. Зі створенням ОТГ ця цифра має тенденцію як до відносного, так абсолютного збільшення (більше 70 тисяч мешканців станом на 2019 рік).

Саме тут 1 жовтня 2014 року було створено Коломийський міський центр ПМСД. На початку роботи в центрі не було жодного сімейного лікаря, а також усього необхідного оснащення та устаткування. Сьогодні це 9 амбулаторій ЗПСМ, 2 ФАПи зі штатом працівників 200 осіб, з яких – 12 терапевтів, 13 педіатрів та 20 лікарів загальної практики-сімейної медицини.

На початку діяльності у розпорядженні персоналу був усього один пристрій для реєстрації ЕКГ, старший за вік Незалежної України (модель 1990 р.в.), 5 стареньких ПК, 2 бактерицидні лампи, 23 тонометра, з яких в робочому стані було всього 12, та 7 автомобілів виробництва часів СРСР.

Завдяки активній комунікації керівництва Центру за час з 2014 по 2018 рік шляхом бюджетних коштів та благодійної допомоги вдалось надбати:

· бактерицидні лампи, сухожарові шафи;

· персональні отоскопи, офтальмоскопи, глюкометри, пульсоксиметри та тонометри;

· укладки медикаментів для надання невідкладної допомоги в орієнтовній потребі та розхідний матеріал;

· ваги дитячі, дорослі, ростоміри;

· ПК (понад 30 шт.);

· меблі медичні та офісні;

· автомобілі (+ 2 одиниці);

· сучасні цифрові багатоканальні електрокардіографи;

· портативний апарат УЗД;

· обладнання для лабораторного кабінету (цифрові геманалізатор та аналізатор сечі).

Кроки в підготовці до реформи

У лютому 2018 року Коломийський міський центр ПМСД перейшов у стадію реорганізації з комунального закладу в комунальне некомерційне підприємство згідно рішення сесії Коломийської міської ради від 22.02.2018 року № 2423-30/2018 « Про реорганізацію комунального закладу Коломийської міської ради «Коломийський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Перехід в некомерційне підприємство відбувся 31 травня 2018 року.

Реорганізація не проходила так гладко, як би цього хотілось. Міській владі не дуже подобалась така ініціатива перетворення. Адже це означало збільшення незалежності та самостійності Центру. Але, ефективній комунікації головного лікаря , депутата міської ради – Володимира Мельничука, було прийнято остаточне рішення. Незважаючи на це, виникла ще одна проблема: влада вирішила, що може зменшити фінансування міської первинки (енергоносії, комунальні послуги), окрім грошей на ремонт приміщень.

Ще в жовтні 2017 року Центр обрав медичну інформаційну систему e-Health Medics. Саме тоді почалось активне оснащення оргтехнікою реєстратур усіх амбулаторій та лікарських кабінетів амбулаторій та їх підключення до мережі internet, а також створення точок вільного доступу до WI FI у холах очікування.

Приписна кампанія «Обери собі лікаря» стартувала 14 квітня 2018 року. За місяць було укладено більше, ніж 15 тисяч декларацій. На початок 2019 року свого сімейного лікаря обрало більш, ніж 74% населення міста та приєднаних у рамках ОТГ сіл (Воскресинці, Шепарівці, Товмачик, Саджавка, Іванівці).

Гроші йдуть за пацієнтом

Коломийський Центр ПМСД – один зі 150 закладів «первинки», які уклали договір з НСЗУ в першу хвилю. Необхідна документація була надана електронною поштою 1 червня 2018 року о 15 годині 57 хвилин, рівно за 3 хвилини до завершення реєстрації. Але все пройшло успішно, і договір з НСЗУ було успішно укладено, перейшовши на нову модель фінансування «Гроші йдуть за пацієнтом».

Січень 2019 року для колективу Центру став визначним: проєкт, розробкою якого займалась заступник головного лікаря Марія Буртик у рамках програми USAID “Розбудова закладів ПМСД, як центрів передового досвіду», переміг у конкурсному відборі. Окрім Коломиї, перемогу отримали ще 14 центрів по всій Україні.

Це дало можливість протягом 2019 року отримувати фінансову, технічну та експертну підтримку в питаннях створення системи якості (вперше в закладах ПМСД), внутрішнього моніторингу, написання стратегії розвитку Центру, створення системи клієнтського сервісу, запровадження телемедицини для віддалених населених пунктів ОТГ. Також у щоденну лікарську практику впроваджуються міжнародні протоколи, зокрема, фінські настанови DUODECIM.

У рамках гранту реалізуються і соціальні проекти, що пропагують здоровий спосіб життя та направлені на профілактику поширених захворювань, серед яких:

· Щорічна дитяча велогонка «Загартуй здоров’я»;

· Школа здорової постави;

· Школа відповідального материнства та батьківства.

Передбачається і активна співпраця з медичними закладами освіти області – медичними коледжами та ВДНЗ «ІФНМУ»

Один з напрямків інноваційного розвитку Центру – створення call-центру. Це дозволить завжди бути «на зв’язку» з пацієнтами. Спеціально підготовлені медичні сестри надаватимуть консультацію у телефонному режимі в межах компетенції або підказувати особам, що звернулися до оператора, їх маршрут.

Сторінки у соціальних мережах Facebook Instagram –основні канали комунікації Центру з громадою. Вони постійно наповнюються актуальною та корисною інформацією: важливими оголошеннями, інфографікою, корисними порадами, партнерськими матеріали від МОЗ, UNICEF. Середнє охоплення допису – від 1900 до 2500 осіб. Така кількість переглядів збирається в першу годину після його публікації.